Doprava zdarma nad 60 eur + ku nosiču ochranné návleky na popruhy ako bonus. Každý nosič odteraz s magnetickou sponou!
Dátum zverejnenia: 28 februára, 2019

Aké kvality musí spĺňať ergonomický nosič?

Pri kúpe detského nosiča očakávame, že bude spĺňať všetky zdravotné a bezpečnostné normy. Aj napriek tomu však na trhu ešte stále nájdeme neergonomické nosiace pomôcky, ktoré tieto požiadavky ani zďaleka nespĺňajú. Ako teda vybrať ergonomický nosič? Poradíme vám, ako rozoznať neergonomické nosiace pomôcky a na čo pri výbere nosiča dbať. Len nosenie detí v ergonomickom nosiči totiž zabezpečí ich správny rast a prinesie vám z nosenia skutočnú radosť. Čítajte ďalej.

Čo musí spĺňať ergonomický nosič?

Základný rozdiel medzi ergonomickým nosičom a neergonomickou nosiacou pomôckou je v tom, že ergo nosič plne rešpektuje anatómiu tela dieťaťa, a zároveň aj anatómiu tela nositeľa. Pre nositeľa to znamená, že nosič rovnomerne rozkladá váhu dieťaťa, vďaka čomu nositeľa nebude bolieť chrbát a pri nosení sa bude cítiť komfortne.

Z pohľadu dieťaťa však ide o viac, ako len o komfort. Jedine ergonomická nosiaca pomôcka je totiž schopná prispôsobiť sa jeho aktuálnemu vývojovému štádiu a tým zabezpečiť aj jeho zdravý rast. Pozrime sa teda na niekoľko zásad, ktoré musí ergonomický nosič dodržiavať:

Správne podsadenie a pozícia bedrových kĺbov

Medzi základné vlastnosti ergonomického detského nosiča patrí aj možnosť správneho podsadenia dieťaťa, a s tým súvisiaca správna pozícia bedrových kĺbov. Pri ergonomickom nosení musia byť kolienka mierne vyššie ako zadoček. Vytvárajú teda tvar písmena M podobne, ako na obrázku.

U novorodencov a detí do 9 mesiacov je podsadenie výraznejšie než u starších detí.  Viac o správnom postavení bedrových kĺbov si môžete prečítať v článku zverejnenom na webe Ergonosenie: Nosenie detí a vplyv na bedrové kĺby detí.

Opierka chrbátika

Veľmi dôležitou časťou ergonomického detského nosiča je aj jeho chrbtová opierka. Musí mať minimálne tieto vlastnosti:

  • umožniť prirodzené zakrivenie chrbátika v aktuálnej vývojovej fáze dieťaťa,
  • byť dostatočne spevnená,
  • fixovať krčnú chrbticu a hlavičku.

Na obrázku si môžete pozrieť, ako sa chrbtica dieťaťa rastom vyvíja. Správny ergonomický nosič teda musí byť schopný prispôsobiť sa každej jeho vývojovej fáze, aby poskytol potrebnú oporu a spevnenie.

Test chrbtovej opierky ergonomického nosiča

Pri kúpe ergonomického nosiča môžete vykonať aj jednoduchý test, podľa ktorého zistíte, či je jeho chrbtová opierka pre dieťa vhodná. Preložte nosič v časti opierky na polovice. Ak sa prekladá ľahko, poprípade v preloženom stave aj ostáva, opierka je dostatočne prispôsobivá.

Ako rozoznať neergonomický detský nosič od ergonomického?

Neergonomické nosiace pomôcky môžete rozpoznať napríklad podľa toho, v akej polohe je v nich dieťa umiestnené. Väčšinou ide o veľmi neprirodzenú polohu. Dieťa z nosiča doslova visí a nemá podopretú hlavičku. Okrem toho vytvára veľký tlak na genitálie dieťaťa a poskytuje možnosť nosiť dieťa tváričkou vpred.

Za vyskúšanie stojí aj látka, z ktorej je nosič ušitý. Nejde síce o žiadnu ergonomickú funkciu nosiča, no napriek tomu veľmi dôležitú. Nosič by mal byť ušitý z nezávadnej látky, farbenej len farbami vhodnými pre deti. Látka by mala byť predovšetkým príjemná na dotyk, aby dieťatko neškrabala. Len tak bude nosenie príjemné aj pre vaše dieťa.

Nejde len o kvality detského nosiča, no aj o jeho nastavenie

Samotný ergonomický nosič vám ešte nezaručí, že budete skutočne nosiť ergonomicky. Veľmi dôležité je totiž aj správne nastavenie nosiča. Pri nastavovaní preto postupujte podľa pokynov od výrobcu, prípadne si nechajte poradiť na niektorej z podporných skupín nosenia.

Ak už máte Rischino doma, môžete navyše využiť aj naše poradenstvo, a to počas celého obdobia nosenia. Odpovieme na všetky vaše otázky a radi vám poradíme pri rozličných problémoch. Je pre nás totiž dôležité, aby ste sa z nosenia skutočne tešili a užívali si ho vy aj vaše dieťatko.

phone-handsetcross-circle