Doprava zdarma nad 60 eur + ku nosiču ochranné návleky na popruhy ako bonus. Každý nosič odteraz s magnetickou sponou!
Dátum zverejnenia: 8 februára, 2022

Ako nosiť správne a výhody nosenia detí

Nosenie dieťaťa po pôrode má veľký význam. Nie je to niečo, čo si vymysleli „moderné“ mamy, ale prirodzená potreba dieťaťa po narodení. Nosenie totiž nezačína po pôrode. Dieťa bolo nosené deväť mesiacov v brušku a narodením prichádza do úplne nových, neznámych a stresujúcich podmienok. Nosením v šatke alebo nosiči mu pomáhame sa im postupne prispôsobiť. Nosenie mu pripomína podmienky, ktoré pozná z obdobia tehotenstva, a tak sa môže v bezpečí učiť novému prostrediu.

 „Správne“ alebo ergonomické nosenie z psychologického hľadiska zabezpečuje dostatočne dlhá opierka hlavy a otočenie bábätka smerom k nosiacemu (rodičovi). Vďaka týmto podmienkam je dieťa v nosiči dostatočne chránené pred nežiadúcimi vplyvmi okolia, ktoré by naň pôsobili preťažujúco. Rodič pôsobí ako určitá bariéra, cez ktorú sa k bábätku dostane len obmedzené množstvo podnetov. Tak môže dieťa spoznávať svet v náručí rodiča, ktorý reguluje nevhodné podnety a pomáha mu zvládnuť jeho vnútornú neistotu.

Z psychologického hľadiska patrí novorodenec na brucho matky.

Potrebuje s ňou udržiavať očný kontakt, mnohé bábätká vyžadujú prístup k prsníku. Na nosenie na chrbte musí dozrieť, a keďže každé dieťa má iné potreby, je dôležité pristupovať k nemu individuálne. Množstvo času, ktoré dieťa trávi v nosiči, tiež závisí od viacerých faktorov – veku, temperamentu a jeho aktuálnych vývinových potrieb. Pokiaľ rodič dieťaťu dostatočne načúva a riadi sa jeho potrebami, dieťa bude nielen spokojné, ale aj obohatené možnosťami, ktoré nosenie poskytuje.

Nosenie má pozitívny vplyv nielen na bábätká, ale aj na ich rodičov.

Nosené bábätká sú oveľa spokojnejšie a menej plačú. Nosiaci rodičia sa totiž dokážu ľahšie naladiť na ich potreby a naplniť ich skôr, ako sa dostanú do veľkej nepohody. To pomáha aj psychickému zdraviu rodičov – málokedy zažívajú pocit, že nerozumejú svojmu dieťaťu a nedokážu mu pomôcť. Nosenie tiež pomáha predchádzať rozvoju popôrodnej depresie u matiek. Vďaka noseniu sa mama dokáže postarať o bábätko, staršie deti aj domácnosť. S bábätkom v nosiči sa dostane aj na miesta, kde by to bolo s kočíkom náročné, vďaka čomu sa necíti izolovane od spoločnosti.   

Šatka či nosič sú tiež nenahraditeľnými pomocníkmi pri zdravotných problémoch bábätka, refluxe, kolike či horúčkach.

Špeciálny význam má nosenie pre predčasne narodené deti, ktoré prišli o niekoľko týždňov času v brušku. Nosenie im pomáha tento čas doplniť.

Dieťa sa vďaka noseniu stáva prirodzenou súčasťou sveta svojich rodičov a vďaka tomu zažíva situácie, o ktoré by v kočíku prišlo.

Pri spoznávaní nových vecí stále pred sebou zároveň vníma aj svojho rodiča, ktorý mu vysvetľuje, čo sa práve okolo nich deje. Nosenie pomáha vyvíjajúcemu sa mozgu bábätka rozvíjať sa správnym spôsobom. Pri spoznávaní nového sveta sa k nemu dostávajú podnety, ktoré vyberá rodič a chráni ho pred podnetmi, ktoré by preťažovali jeho nervový systém. Nosením sa tiež rozvíja komunikácia a často sa stáva, že nosené bábätká začnú s rozprávaním skoro.

Šatka či nosič sú skvelým pomocníkom pri budovaní vzťahovej väzby u otca, starých rodičov, prípadne ďalších dôležitých ľudí v živote dieťaťa.

phone-handsetcross-circle