Doprava zdarma nad 60 eur + ku nosiču ochranné návleky na popruhy ako bonus. Každý nosič odteraz s magnetickou sponou!

Lekári a odborníci ergonomických nosičov Rischino

Odborný garant MUDr. Igor Habánik
atestovaný ortopéd
Dlhé roky spája poznatky najnovšieho vedeckého výskumu so zdravým životným štýlom a jeho motto je: Zdravé telo, Zdravá myseľ, Zdravá rodina. Pracuje ako posudkový lekár v Žiline.

Zdravé a bezpečné nosenie detí

Nosenie detí sa praktizuje už od prvopočiatkov ľudstva a po tisícročia je prítomné vo svete v rozličných obmenách. Pre moderné kontaktné rodičovstvo predstavuje nosenie detí spôsob vzťahovej výchovy, ktorá je založená na vytváraní silných citových väzieb medzi dieťaťom a rodičom.

Pre zdravé, správne a bezpečné nosenie detí je dôležité zvoliť si ergonomický spôsob nosenia ako pre dieťa, tak aj pre nositeľa. Nie každá pomôcka dostupná na trhu spĺňa kritéria ergonomického nosenia . V niektorých prípadoch sa stretávame s deklarovaním výrobcu, že nosič spĺňa kritéria ergonomického nosenia, pričom je nosič neergonomický alebo len z časti spĺňa podmienky ergonomického nosenia.

Nosič, ktorý je určený na nosenie detí, musí byť v prvom rade ergonomický pre dieťa ako aj pre nositeľa.

Ergonomický nosič musí byť správne navrhnutý a skonštruovaný, a to tak aby z dlhodobého hľadiska správne rozložil váhu dieťaťa pre nosiacu osobu. Musí mať vhodný systém ramenných popruhov, ktoré by mali byť dostatočne široké, správne umiestnené a mäkko elastické, čo výrazne znižuje tlakové vplyvy na pokožku a ďalšie tkanivá, ktoré sa nachádzajú pod ňou. Jednou z najdôležitejších častí nosiča pre nosiaceho je bedrový pás, ktorý poskytuje spevnenie v bedrovej oblasti chrbtice. Zabezpečuje zlepšenie statiky chrbtice, musí byť preto dostatočne pevný, ale súčastne aj pohodlný aby nedochádzalo k zarezávaniu sa pásu do kože, alebo jeho tlačeniu. Veľmi mäkké bedrové pásy nie sú vhodné na dlhé nosenie, pretože chrbtica je nedostatočne podopretá a pás tak optimálne neplní svoju funkciu. Bedrový pás ergonomického nosiča Rischino nie je členitý, kopíruje postavu a je dostatočne pevný pre podporu chrbtice, ktorá je správne fixovaná.

Pre dieťa dôležitým faktorom správneho a zdravého nosenia je chrbtová opierka. Často sa stretáváme so zaguľatenou chrbticou dieťaťa v nosiči aj keď by už dávno by mala byť vystretá. Rischino má unikátne navrhnutú chrbtovú opierku, ktorá sa prispôsobuje rastu chrbtice, a tak si nositeľ môže byť vždy istý, že nosí dieťa v súlade s vývinovým štádiom chrbtice. Ako dieťa rastie a chrbtica sa postupne vyrovnáva, opierka sa sama prispôsobuje vývinu chrbtice, takže vždy dieťa nosíte ergonomicky a správne. Cípovitý strih nosiča so spevneným poloblúkom vo vrchnej časti opierky poskytuje deťom, ktoré nedržia samé hlavu popdoru, aby nedochádzalo k úklonom hlavy, otrasom, či sťahovaniu krčných svalov, takže dieťa sa bezpečne a zdravo nosí už od narodenia. Pre menšie deti poskytuje nosič ochranu pred okolitými vplyvmi a tak nedochádza k psychickému preťaženiu z prostredia, ktoré si dieťa ešte nevie samé regulovať. Pre zdravé a bezpečné nosenie je nevyhnutné nosiť dieťa iba v polohe tvárou ku sebe. Nosenie v polohe tvárou od seba je neergonomické, nezdravé a nesprávne, pretože nepodporuje fyziologickú polohu dieťaťa. Hrozia tak nebezpečné predklony hlavy, bedrové kĺby nie sú v ortopedicky správnej polohe, chrbtica nie je fixovaná nosičom a taktiež môže dochádzať ku psychickému preťaženiu z okolia.

Pre správny vývoj bedrových kĺbov dieťaťa je nutné správne abdukčné podsadenie v ortopedicky optimálnej pozícii. Dieťa nesmie v nosiči visieť, ale ani naopak nosič nemôže prečnievať za jeho koleno, aby nedošlo ku zvýšenému rozťahovaniu a poškodeniu kĺbov.

Šírka nosičov Rischino je navrhnutá tak, aby správne abdukčné podsadenie bolo zabezpečené.

Nosiče Rischino spĺňajú všetky podmienky pre správne ergonomické nosenie detí.

MUDr. Pavel Mífek

Pediater
Zástupca primára na detskom oddelení v Bojniciach.

Nosenie detí

Nosenie detí a blízky kontakt medzi rodičom a dieťaťom zabezpečuje u detí vyplavovanie hormónov, ako sú oxytocín a endorfíny. Tie napomáhajú deťom k upokojeniu a zmierňujú bolesť v prípade kolík, refluxu, rastu zubov, či iných bolestivých stavov. Dieťa v bezprostednej blízkosti rodiča je upokojené a lepšie zaspáva, čo má celkový priaznivý efekt na jeho vývoj. Pri použití vhodnej ergonomickej pomôcky a nosení dieťaťa v ortopedicky správnej polohe, má nosenie detí a blízkosť rodiča celkovo pozitívny vplyv na ich prospievanie.

Nosiče Rischino spĺňajú podmienky pre správne a zdravé nosenie detí po ergonomickej stránke, ako aj v prípade materiálu. Použitie certifikovanej organickej bavlny zabezpečuje optimálnu termoreguláciu a farbenie výlučne prírodnými farbivami minimalizuje riziká u alergických detí.

Z pediatrického hľadiska Rischino nosiče odporúčam.

Mgr. Jana Kavcová

Študovala na Inštitúte fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie v Piešťanoch a následne si dokončila titul magistry na SZU v Banskej Bystrici. V rámci svojej praxe prešla už niekoľkými zariadeniami, ako sú NÚRCH, Kúpele Nimnica, FRO Rajec a CSS TAU Turie. Momentálne je rodičovskej dovolenke s prvorodenou dcérkou Eliškou, vďaka ktorej je matka podporujúca kontaktné rodičovstvo, vzťahovú výchovu, nosenie a dojčenie detí. Po úspešnom absolvovaní kiurzu je z nej aj certifikovaná poradkyňa nosenia detí.

Nosenie detí

Nosenie detí je je podľa mňa, je to tá najlepšia aktivita aká môže čerstvej mamičke pomôcť v starostlivosti o bábätko. Ale aby sme si mohli nosenie užívať, musíme vedieť, ako správne nosiť, akú pomôcku si zvoliť a čo pri nosení dodržiavať. V prvom rade musí byť pomôcka ergonomická, to znamená, že musí podporovať fyziologický vývoj dieťa, dbať a rešpektovať fyziologický vývin zakrivenia chrbtice, dodržiavať správne abdukčné postavenie bedrových kĺbikov pre ich optimálny vývoj a dbať na správne podsadenie, ktoré je väčšinou prirovnávané k veľkému písmenu M, dbať na oporu hlavičky ale aj celej chrbtice. Šatky, ale hlavne nosiče Rischino všetky tieto požiadavk.y Môžem povedať, a nielen z vlastnej nosiacej skúsenosti, že chrbtová opierka je navrhnutá tak, aby sa prispôsobovala vývoju detskej chrbtice od narodenia po celé nosiace obdobie. V novorodeneckom čase nielenže poskytuje oporu chrbtici, ale aj fixuje hlavičku a nespevnené krčné svalstvo, ale chráni aj pred vplyvom okolia. Vďaka správne navrhnutej šírke a strihu nosiča Rischino je tiež zabezpečené správne abdukčné podsadenie.

Nosiče Rischino nie sú ergonomické len pre dieťatko, ale aj pre nositeľa. Sú navrhnuté tak, aby bola celá váha dieťatka rozložená rovnomerne. Ramenné popruhy sú dostatočne široké a príjemne mäkké, vďaka čomu sa znižuje tlak na pokožku a tkanivo pod ňou a človek tak netrpí bolesťou trapézov či šije. Bedrový pás je navrhnutý tak, aby nositeľovi poskytoval oporu a statiku chrbtice, prípadne u mamičky nepodporoval zväčšovanie popôrodnej diastázy.

Mgr. Michala Šuranová

Klinická psychologička a poradkyňa nosenia detí. Pracuje na psychiatrickom oddelení vo Všeobecnej nemocnici v Rimavskej Sobote. Venuje sa téme utvárania vzťahu medzi matkou a dieťaťom od počatia do troch rokov života, k čomu nosenie neodmysliteľne patrí. V súkromnom živote s láskou nosí svoju dcérku.

Nosenie detí

Z psychologického hľadiska má nosenie detí nesmierny význam pre budovanie vzťahu medzi rodičom a dieťaťom. Nosenie mu pripomína rovnováhu, ktorú zažívalo vo vnútri maternice, čím sa ľahšie prispôsobuje a učí vonkajšiemu svetu. V prípade, že matka necháva bábätko väčšinu času v postieľke a trávi s ním iba nevyhnutnú dobu, dieťa sa pokúša v situáciách nepohody upokojiť samo, na čo však ešte nie je zrelé. Preto má tendenciu vytvárať si neorganizované vzorce správania, napr. trhavé pohyby, úzkostlivé cmúľanie palca, nepravidelné dýchanie a výrazne narušený spánok.

Niektoré mamičky nemajú informácie o ergonomickom nosení a používajú neergonomickú klokanku, ktorú naopak veľmi dôrazne zavrhujú ženy, ktoré sú v tejto oblasti vzdelané. Ergonomické nosenie je neporovnateľne lepšie, a to nielen z psychologického hľadiska. Mnohí rodičia tvrdia, že ich dieťaťu sa páči v klokanke, pretože si ho môžu otočiť tvárou od seba, a tým mu "neclonia" vo výhľade. Nosenie tvárou k sebe je však jedna zo zásad zdravého nosenia a dáva rodičovi možnosť regulovať podnety, ktoré dieťatko dostáva. V pozícii tvárou k svetu k nemu prichádza priveľa podnetov, často nevhodných, ktorým nerozumie a nevie ich spracovať. Aj dospelý človek má problém vyrovnať sa so situáciou, v ktorej naňho pôsobí veľa rôznych stimulov. Dieťa nemá ani zďaleka tak vyvinutú schopnosť regulovať si podnety ako dospelý, preto dochádza k psychickému preťaženiu. Takéto dieťa preto býva viac plačlivé, zdanlivo bezdôvodne podráždené a napriek tomu, že ho množstvo podnetov veľmi vyčerpáva, má problém so spánkom. Ďalším problémom u neergonomických nosičov je nedostatočne vysoká opierka hlavy. Úlohou opierky je nielen držať hlavičku bábätku, ktoré to ešte nedokáže samo a robiť oporu chrbtici dieťaťa, ale tiež chrániť dieťa pred zvýšeným vplyvom okolia. Nosič Rischino spĺňa všetky psychologické kritériá ergonomického nosenia detí. Novorodenec je v ňom krytý za opierkou hlavy a s tým, ako dieťa rastie a zároveň sa psychicky vyvíja, rozširuje sa mu aj rozhľad. Rodičia plnia funkciu vonkajšieho regulačného systému svojho dieťatka. Dieťa vidí iba obmedzené množstvo podnetov a rodič mu vyvažuje jeho vnútornú neistotu.

Mgr. Zora Czoborová, PhD.

    Slovenská fitneska. Vyštudovala FTVŠ UK v Bratislave. Po skončení školy sa začala amatérsky venovať fitnesu a aerobiku. Majsterka sveta v aerobiku 1994 v Pretórii.

    Prečo som si vybrala na svoje DVD práve výrobcu ergonomických nosičov Rischino?

    Sú to nosiče, ktoré sú vhodné už od narodenia, kedže sú nastaviteľné už od 3,5 kg a postupne rastú s bábätkom.
    Najviac ma však zaujalo, že sú naše slovenské, dokonca si aj materiál z ktorého sú nosiče vyrábané tkajú priamo na Slovensku a aj vrátane komponentov je celý výrobok len česko-slovenský.
    Garant ortopéd, medzinárodné certifikáty a hlavne množstvo odporúčaní od mojich známych ma utvrdili v tom, že Rischino bude pre mňa správnou voľbou na spoluprácu. Vznikol úžasný spoločný projekt Baby mama.
    phone-handsetcross-circle