Doprava zdarma nad 60 eur + ku nosiču ochranné návleky na popruhy ako bonus. Každý nosič odteraz s magnetickou sponou!
Dátum zverejnenia: 4 novembra, 2018

Nosenie prehlbuje vzťah medzi dieťaťom a rodičom. Prečo sme vďaka nemu bližšie k deťom?

Nosenie má preukázateľný vplyv na formovanie vzťahu medzi rodičom a dieťaťom. Vzťahovú väzbu totiž stimuluje práve fyzický kontakt. V blízkosti rodiča sa dieťa cíti milované a v bezpečí, čím sa prehlbuje ich vzájomná dôvera a láska. No a keďže je vzťah s rodičmi základom pre vývin osobnosti dieťatka, je dôležité budovať ho už od narodenia. Prečítajte si teda, prečo sme vďaka noseniu bližšie k deťom a ako nám nosenie v nosičoch či šatkách pomáha prehlbovať vzájomný vzťah s deťmi.

Ako nosenie vníma dieťa?

Narodenie je pre dieťa veľký šok. Prekonať tieto zmeny mu pomáhajú podnety, ktoré pozná už z bruška – napríklad tlkot maminho srdca, jej vôňa, teplo či rytmus jej krokov. Tie zažíva len v mamkinom náručí pri nosení. Vzájomná blízkosť s matkou mu navyše dáva pocity istoty, dôvery a bezpečia, vďaka ktorým sa stáva nie len pokojnejším, no prehlbuje si vzájomný vzťah s maminkou.

Najdôležitejšie sú prvé 3 mesiace

Všetci chceme mať s našim dieťaťom krásny a hlboký vzťah. Dôležité je začať ho budovať čo najskôr, najlepšie ihneď po pôrode. Prvé dni a týždne po pôrode sú veľmi citlivým a dôležitým obdobím. Deti totiž nerozumejú našim slovám, no rozumejú našim činom – a to najmä dotykom a fyzickej blízkosti. A práve vďaka fyzickej blízkosti a vzájomnému kontaktu stimulujeme aj vzťahovú väzbu s naším dieťaťom.

Po narodení sú najdôležitejšie prvé 3 mesiace. Niekedy ich nazývame aj „štvrtý trimester“, pretože dieťatku sa akoby ukončoval prenatálny vývin. V tomto období by sme mali byť dieťaťu čo najbližšie. Mali by sme sa naučiť porozumieť mu, vnímať ho a cítiť jeho potreby. Jednoducho povedané, je to čas, kedy sa s naším bábom „nalaďujeme na jednu vlnu“. Ono by si zase malo by si zvyknúť na našu blízkosť a cítiť našu lásku. Vďaka tomu bude mať bábätko istotu, bude sa cítiť milované a v bezpečí, čo prehĺbi dôverný vzťah a nekonečnú lásku.

Pomáha nosenie detí aj oteckom?

Matky si s deťmi budujú vzťah už od počatia. Starostlivosť o dieťa majú v sebe zakódovanú už od prírody a inštinktívne vedia, čo ich dieťa potrebuje a ako sa cíti. Naopak muži si musia svoj vzťah s dieťatkom vybudovať sami a starostlivosť si musia osvojiť.

Priznajme si však, že muži častokrát nevedia ani to, ako bábätko chytiť či pohladkať. Ergonomický nosič alebo nosiaca šatka sú však pre otcov veľkými pomôckami. Vďaka nim sa učia vnímať svoje deti a cítiť ich potreby. Sú si istejší v dotykoch a vzájomná blízkosť prehlbuje ich citovú väzbu.

Výhody však majú ergonosiče aj pre deti. Vďaka noseniu intenzívnejšie cítia otcovu prítomnosť a jeho lásku. Nosenie je teda prirodzené aj pre otca aj pre dieťa, prekonáva strach z dotykov, pomáha im zvyknúť si na seba a vytvárať si hlboký vzájomný vzťah. No a úprimne, veľkú radosť to robí aj nám matkám. Veď čo je krajšie ako vidieť milované dieťa v náručí milovaného muža?

phone-handsetcross-circle