Doprava zdarma nad 60 eur + ku nosiču ochranné návleky na popruhy ako bonus. Každý nosič odteraz s magnetickou sponou!
Dátum zverejnenia: 18 januára, 2019

Nosič je pre dieťa bezpečným miestom

Nosenie je pre deti bezpečné. Deklarujeme to v každom našom príspevku, v každom našom článku, na všetkých osobných stretnutiach s vami. Zriedkavo však máme šancu do detailov vám vysvetliť, prečo je to tak. Prečítajte si preto, ako nosenie vplýva na psychické a fyzické zdravie dieťatka a prečo by ste mali svoje deti nosiť aj vy.

Nosenie detí je bezpečné fyzicky aj psychicky

Je všeobecne známe, že narodenie je pre dieťa veľký šok. Adaptovať sa na zmeny mu pomáhajú najmä podnety, ktoré pozná už z bruška – tlkot maminkinho srdca, rytmus jej chôdze či teplo jej tela. No a ako najjednoduchšie a najprirodzenejšie navodiť tieto pocity? Jedine klokankovaním a nosením.

Dieťa totiž nadobúda potrebný pocit istoty najmä v náručí matky a otca. Nosením sa navyše prehlbuje vzájomná citová väzba, dieťatko je pokojnejšie a menej plače. Určite ste si to všimli už aj vy. Keď vaše dieťa plače, častokrát ho stačí len zobrať na ruky a trošku poláskať. Čím je to však spôsobené, že dieťa sa na rukách cíti tak dobre?

Za všetko môže oxytocín

Hormón oxytocín je často označovaný aj ako hormón lásky či dôvery. U dospelých ľudí sa vyplavuje pri vzájomnom intímnom zblížení, u žien však aj počas pôrodu a kojenia. Dôležitú úlohu má aj u detí, pretože práve on zabezpečuje ich psychickú pohodu.

detí sa oxytocín vyplavuje predovšetkým dotykom. Je pre ne veľmi dôležitý, a to najmä kvôli tomu, že tlmí bolesť a pomáha zmierňovať priebeh chorôb, kolík či rastu zúbkov. Okrem toho však prehlbuje city medzi dieťaťom a rodičom. Čím viac sa teda budete svojho dieťatka láskavo dotýkať, objímať ho a nosiť, tým viac hormónu sa u neho vyplaví, vďaka čomu bude kľudnejšie, bude lepšie spinkať a menej plakať.

Ochrana dieťaťa pred vonkajšími podnetmi

Matky vycítia, keď sa s ich dieťatkom niečo deje. Materinský inštinkt sa jednoducho nedá zaprieť. „Funguje“ vždy, aj keď matka práve dieťa nosí, aj keď nenosí. Vďaka noseniu v nosiči však dokáže pohotovo reagovať na potreby dieťaťa. Cíti jeho teplotu, počuje keď ťažko dýcha a rýchlejšie spozoruje, že sa deje niečo nezvyčajné.

Okrem toho možno pri nosení citlivejšie regulovať podnety, ktoré sa k dieťatku dostávajú z okolia. V útlom veku, a to predovšetkým krátko po narodení, by sme totiž mali dieťa chrániť pred prílišnými vonkajšími podnetmi. Súvisí to s tým, čo sme už v článku spomínali – šokom z narodenia. V brušku totiž dieťatko nevníma žiadne blikajúce svetlá ani hlasné zvuky, no práve tie mu po narodení môžu spôsobiť veľký stres a zaťažiť jeho nervový systém.

Podnety prichádzajúce k dieťatku by sme teda určite mali korigovať. To sa však dá len pri správnom nosení – a to jeho tváričkou smerom k vám. Ak ale budete nosiť správne, nielenže ochránite psychické zdravie svojho dieťaťa, no dodáte mu aj poriadne veľkú „dávku“ oxytocínu, vďaka čomu bude zaručene šťastné a spokojné.

phone-handsetcross-circle