TICKS predstavuje 5 zásad, ktoré nosiacim mamičkám na celom svete pomáhajú pri nosení dodržiavať bezpečnosť. Zásady sú pomôckou pre ostrieľané nosičky, no aj pre tie z vás, ktoré s nosením len začínajú. Pomôžu vám zorientovať sa, ak práve začínate nosiť svojho novorodenca, no aj staršie dieťatko. Čo všetko musíte dodržiavať?
Prvá zásada bezpečného ergonomického nosenia súvisí s polohou dieťaťa v nosiči. Dieťa musí byť v nosiči posadené na tesno tak, aby neprepadávalo do strán ani dozadu a chrbátik malo v jednej osi s hlavičkou.
Pri nastavovaní si ale dajte pozor na to, aby vaše dieťa nebolo v nosiči príliš stiahnuté. Obzvlášť to platí pri prackových nosičoch, kedy môže byť popruh pod pažou stiahnutý natoľko, až môže tlačiť na vnútorné orgány dieťatka a spôsobiť mu problémy s dýchaním.
Pri nastavovaní nosiča či viazaní šatky teda musíte nájsť zlatú strednú cestu. Na kontrolu vám poslúži aj tento jednoduchý test: Skúste medzi seba a dieťa popri hrudi prestrčiť ruku. Nosič máte dobre nastavený vtedy, ak pomedzi seba a dieťa prepcháte ruku na tesno.
Druhý bod TICKS dbá na to, aby ste dieťa vždy vedeli odkontrolovať pohľadom. Musíte kontrolovať fixáciu hlavičky a tiež vždy vidieť jeho tváričku, ktorá kvôli voľnému dýchaniu nesmie smerovať na vaše telo. Táto zásada je tiež jedným z dôvodov, prečo novorodencov neodporúčame nosiť na chrbte. Nevieme totiž odkontrolovať to, ako dieťa drží hlavičku a či správne dýcha.
Mnoho mamičiek sa pri nastavovaní trápi najmä s výškou, v ktorej má byť šatka uviazaná. Tretia zásada vám dá jednoznačnú radu: Dieťa v nosiči či šatke musí byť uviazané tak vysoko, aby ste mu dokázali dať pusu na temeno hlavičky. Táto zásada samozrejme neplatí pri špecifických nastaveniach ergonomického nosiča a ani pri kojení počas nosenia.
Ďalším dôležitým pravidlom bezpečného nosenia detí je kontrola tváričky a brady dieťatka. Brada sa nesmie dotýkať hrudníka, aby dieťaťu nehrozilo pridusenie či ťažkosti s dýchaním. Z tých istých dôvodov ničím neprekrývame ani tváričku dieťaťa.
Pri kontrole tejto zásady sa opäť môžete riadiť malou pomôckou: Medzi bradu a hrudník dieťaťa musíte byť schopná vložiť 1 – 2 prsty na šírku, inak má dieťa bradu príliš pritlačenú k hrudníčku.
Poslednou, no nie menej dôležitou zásadou bezpečného nosenia je opierka chrbátika. Ten by mal byť vždy pevne podopretý, a to s ohľadom na aktuálne vývojové štádium dieťaťa. Aj preto odporúčame nosiť len v ergonomickom nosiči alebo šatke. Klokanky a im podobné nosiace pomôcky deťom totiž neposkytujú ergonomickú a dokonale prispôsobivú opierku, a preto pre deti nie sú vhodné.
Viac o chrbtovej opierke ergonomického nosiča a podopretí chrbátika nájdete v našom nedávnom článku s názvom Aké kvality musí spĺňať ergonomický nosič, kde sme vám vysvetlili, ako rozoznáte ergonomický nosič od neergonomického. Ak by ste si o ergo nosení chceli prečítať viac, kliknite na sekciu blog s ďalšími zaujímavými článkami. Kvôli poradenstvu nosenia a prípadným ďalším otázkam k bezpečnosti nás môžete kontaktovať na našom Facebooku.