Správne nastavenie bedrového pása je základom správneho nosenia. Ako si ho nastaviť?
Nahmatáme si pupok. Čierny popruh bedrového pása by mal prechádzať stredom pupka, ideálne cca 3 – 5 cm nad pupkom.
Bedrový pás si zapíname pred sebou popod istiacu gumičku. Pevne dotiahneme na svoju veľkosť.
Pás by mal by smerovať kolmo na os tela, nie zošikma dolu.
Bedrový pás musí byť poriadne dotiahnutý tak, aby nám bolo pohodlne, ale zároveň sme mohli dieťatko optimálne podsadiť. V prípade dojčenia v nosiči si pás posúvame a zapíname nižšie k bedrám, aby sa hlavička dieťatka dostala k prsníku.
Spona bedrového pásu
Sponu zapíname popod istiacu bezpečnostnú gumičku tak, aby aj po rozopnutí spony ostal pás spojený.
Sponu odporúčame zapnúť pred sebou a až potom bedrák pretočiť dozadu.
Istiaca bezpečnostná gumička
Táto gumička slúži ako bezpečnostná istiaca poistka pre sponu na bedrovom páse. Vďaka nej ostane popruh spojený aj po rozopnutí spony. Sponu na bedrovom páse preto zapíname vždy popod istiacu bezpečnostnú gumičku, aby pás udržala aj po rozopnutí.
Gumičky skryté v priehradkách na bedrovom páse
Slúžia na prichytenie zrolovanej opierky v prípade, že máme nosič na sebe, ale dieťatko sa práve nenosí. Využívajú sa najmä pri deťoch – chodcoch, aby sme mali nosič vždy pripravený a nemuseli si ho zakaždým dávať dolu.
Gumičky na uchytenie zvyšnej časti popruhu
Na bedrovom páse nájdeme na čiernom popruhu dve gumičky. Jedna je napevno všitá, druhá pohyblivá. Tieto gumičky slúžia na uchytenie prebytočnej časti popruhu, nakoľko po nastavení bedrového pása na svoju veľkosť si môžeme zvyšnú časť zrolovať.
Opierka nosiča
Celý nosič je plne nastaviteľný presne na centimeter veľkosti, akú potrebujeme. Na veľkosť dieťatka si teda viete nastaviť aj opierku:
Spodná šnúrka slúži na nastavenie šírky opierky pri kolienkach dieťatka.
Vrchná šnúrka na opierke je určená na pritiahnutie opierky ku chrbátiku dieťatka tak, aby vrch nosiča fixoval krčnú chrbticu.
Pomocou bočných šnúrok možno regulovať výšku opierky, taktiež ale poskytujú priestor pre ručičky dieťatka.
Opierka obsahuje aj mäkké vankúšiky okolo nožičiek, vďaka ktorým je dieťatko pohodlne podsadené a nič ho netlačí.
Spodná šnúrka na opierke
Táto šnúrka slúži na nastavenie šírky opierky pri kolienkach dieťatka. Aké zásady dodržať?
Správne by mala opierka siahať presne po kolenný záhyb dieťatka. Nemala by ho presahovať k lýtku ani končiť pred záhybom.
Pri nosení novorodenca šírku sťahujeme na maximum a postupne, ako dieťatko rastie, šnúrku uvoľňujeme. Stále by mala siahať po okraj kolenného záhybu.
Šnúrku stačí zauzliť len na mašličku. Je veľmi pevná, takže nie je potrebné robiť žiadny uzlík.
Vrchná šnúrka na opierke:
Slúži na pritiahnutie opierky k chrbátiku dieťatka tak, aby vrch nosiča fixoval krčnú chrbticu. Nachádza sa len na nosičoch Flexible a používa sa len pokiaľ dieťatko ešte nedrží pevne samostatne hlavičku. Potom sa už necháva celkom uvoľnená. Pri deťoch starších ako 3 mesiace ju už nepoužívame. Takéto deti sa totiž počas bdelého stavu potrebujú otáčať a mať voľnosť, aby dobre videli.
Bočné šnúrky na nosiči
Slúžia na regulovanie výšky opierky, no predovšetkým poskytujú priestor pre ručičky dieťatka. Pri väčších či naobliekaných deťoch ju uvoľňujeme tak, aby mohlo dieťa voľne pohybovať ručičkami. Ak potrebujeme upraviť výšku opierky, na to nám okrem bočných šnúrok slúži aj výška podsadenia dieťatka, viď video.
Mäkké vankúšiky okolo nožičiek
Opierka obsahuje aj mäkké vankúšiky okolo nožičiek, vďaka ktorým je dieťatko pohodlne podsadené a nič ho netlačí. Pri nosení novorodenca ich môžeme ohnúť do vnútra nosiča, keď máme dieťatko na sebe. Vďaka tomu dokážeme ešte viac zúžiť šírku nosiča a zmäkčiť okolie nožičiek.
Fixačná kapucňa
Slúži na fixovanie hlavičky dieťatka:
Pri novorodencoch používame zrolovanú kapucku na spodných háčikoch. Správne rolujeme kapucku smerom dolu a zapíname ju o priestor pred uzlíkom.
Pri veľkých deťoch môžeme na spánok použiť kapucku na horných háčikoch.
Bočné doťahovanie popruhov
Slúži na pritiahnutie opierky nosiča k chrbátiku dieťatka a celkovo na pritiahnutie dieťatka bližšie k sebe. Bočný popruh má praktické pútko, vďaka ktorému sa dá jednoducho pritiahnuť. Pri uvoľňovaní jemne nadvihneme sponu a opäť popruh ľahko uvoľníme. Dieťatko však nesťahujeme veľmi natesno k sebe, aby sme neprimerane nevystierali chrbátik alebo nestláčali bruško. Na kontrolu stiahnutia poslúži malý „test“: Pohodlne by ste mali vedieť medzi vás a dieťatko vsunúť ruku. Chrbátik by mal byť mierne zaoblený, pri novorodencoch pripomína písmeno C. Pri starších deťoch v bdelom stave už bude chrbátik viac vystretý.Pred nasadením nosiča si zadný popruh prednastavíme. Na väčšie postavy, alebo postavy s väčším poprsím, zadný popruh viac uvoľníme. Keď už budeme mať dieťatko na sebe, tento popruh viac nepoužívame.
Bočným popruhom potom dolaďujeme pritiahnutie dieťatka až keď je v nosiči na nás. Zadný popruh si nastavíme tak, aby nám na tomto bočnom ostala dostatočná rezerva na dolaďovanie nosiča s dieťatkom. Ak nám ostal už len malý priestor na manipuláciu na bočnom popruhu, je potrebné uvoľniť zadný popruh.Takéto obojstranné doťahovanie má výhodu v tom, že nám umožní veľké rozpätie dĺžky ramenných popruhov. Zároveň môžeme ramenné pásy nosiť aj do kríža, čo by pri jednostrannom doťahovaní spony nebolo možné.
Zadný popruh spony pod pažou
Používa sa na zväčšenie obvodu ramenných pásov. Pred nasadením nosiča si zadný popruh prednastavíme. Na väčšie postavy, alebo postavy s väčším poprsím, zadný popruh viac uvoľníme. Keď už budeme mať dieťatko na sebe, tento popruh viac nepoužívame. Bočným popruhom potom dolaďujeme pritiahnutie dieťatka až keď je v nosiči na nás. Zadný popruh si nastavíme tak, aby nám na tomto bočnom ostala dostatočná rezerva na dolaďovanie nosiča s dieťatkom. Takéto obojstranné doťahovanie má výhodu v tom, že nám umožní veľké rozpätie dĺžky ramenných popruhov. Zároveň môžeme ramenné pásy nosiť aj do kríža, čo by pri jednostrannom doťahovaní spony nebolo možné.
Predné doťahovanie pri hlavičke dieťatka
Toto doťahovanie sa nachádza pod ochranným návlekom (slintáčikom) a slúži na nastavenie výšky nosiča. Ak je popruh uvoľnený, nosič sa nachádza nižšie pri prsiach, čo je praktické napríklad pri dojčení. Zatiahnutím popruhu si vytiahneme nosič vyššie. Optimálna výška dieťatka v nosiči je vtedy, ak mu zvládneme pobozkať temeno hlavičky. Pri bežnom nosení si tento popruh doťahujeme až nadoraz. V prípade plnšej postavy nositeľa sa môže popruh uvoľniť, čím si zároveň nositeľ predĺži polstrovanie ramenného pásu až pod pažu, aby ho pod ňou nerezal zadný popruh. Tento popruh si jemne uvoľníme aj vtedy, ak chceme dieťatku zabezpečiť lepší výhľad a viac uvoľniť záhlavie pri starších deťoch.
Pri dojčení je potrebné uvoľniť si predné doťahovanie na maximum.
Jemným zdvihnutím okraja spony bedrového pásu sa uvoľní a posunie bedrový pás na bedrá.
Pri väčšom poprsí je potrebné si primerane uvoľniť aj popruhy bočného doťahovania.
Následne sa s dieťatkom predkloníme, pričom ho istíme rukami a nasmerujeme ho k bradavke na prisatie. Pomáhame mu prisať sa a následne sa pomaly vystierame.
Zo začiatku to chce síce trošku cviku, no dojčenie v nosiči je skvelým pomocníkom pre všetky nosiace mamičky. Poskytuje možnosť intímneho dojčenia kdekoľvek aj počas chôdze a je pomocníkom pri refluxe či kolikách dieťatka. Všetko záleží len na skúšaní a nájdení si svojej techniky.
Ochranné návleky – slintáčiky
Slintáčiky sú určené na žužlanie pre dieťatko. Nápomocné sú najmä pri raste zúbkov, kedy dieťatko viac slintá a hľadá v okolí hlavičky niečo, čo môže ožužlať či oslintať. Sú preto umiestnené hneď pri hlavičke dieťatka tak, aby prekrývali vrch ramenných pásov. Ochranné návleky dostanete spolu s nosičom v balení. Sú vyrobené zo 100% certifikovanej organickej bavlny, farbenej len ekologickými farbami s najvyšším atestom pre deti. Dajú sa jednoducho zložiť – po rozopnutí ramenných pásov ich stačí prevlieť dole. Samostatne si môžete doobjednať aj zapínacie, polstrované ochranné návleky so savou výplňou, ktoré nemusíte zvliekať, len ich jednoducho rozopnete.
Chrbtový popruh
Umožňuje zapínanie na chrbte nositeľa. Spája ramenné pásy k sebe vzadu na chrbte. Jeho optimálnu polohu spoznáme tak, že bude prechádzať cez stred lopatiek. Ak sa nachádza vysoko pri krku, môžu nás z neho pobolievať trapézy a krčná chrbtica. Popruh je potrebné dobre dotiahnuť. Pri príliš slabom, alebo naopak silnom, dotiahnutí, môže pobolievať priestor medzi lopatkami. Umiestnenie popruhu si nastavujeme bočnými posuvnými motýlikmi.
Ak by ste potrebovali popruh posunúť ešte nižšie, ako vás nosič momentálne pustí, je potrebné si uvoľniť predné doťahovanie pod slintáčikom. Tým posuniete nižšie aj chrbtovú sponu.
Posuvné háčiky
Tieto háčiky sú určené na uchytenie fixačnej kapucne. Spodné háčiky využívame pri malých deťoch na zrolovanie kapucne. Vrchné háčiky sú zase využiteľné pri starších deťoch na upevnenie kapucky pri spánku. Viac informácií nájdete v časti Fixačná kapucňa.
Sprievodca nastavením nosiča
Vďaka tomuto interaktívnemu sprievodcovi sa rýchlo a jednoducho zorientujete v správnom nastavení vášho nosiča. Nájdete tu prehľadné vysvetlenie jednotlivých častí nosiča, ale tiež kompletné fotonávody aj videonávody ku všetkým typom nosičov Rischino.
Potrebovali by ste pomôcť s nastavením alebo si chcete skontrolovať, či nosíte správne? Prípadne vám dieťatko v nosiči plače? Pošlite nám fotky nastavenia spredu, zozadu aj zboku. Radi vám poradíme a pomôžeme s nastavením nosiča na pohodlné, bezpečné a zdravé nosenie.
Naše kamenné predajne
Ak preferujete osobný kontakt, vyhľadajte si naše partnerské predajne, kde sa môžete objednať na osobné poradenstvo